
a) jak prawidłowo oddychać;
b) jak wykształcić i utrzymywać właściwą postawę ciała;
c) jak ćwiczyć swój umysł i uspokajać się;
d) w jaki sposób poznawać swoje ciało (jego ograniczenia oraz możliwości);
e) jak można sobie radzić ze stresem, zanim dojdzie do sytuacji, w której dziecko poczuje się przez niego przytłoczone...
Czy joga jest dzieciom potrzebna?
Dzieci spędzają, od rana do wieczora, mnóstwo czasu w pozycji siedzącej. Rano siedzą w ławkach szkolnych, wracając siedzą w samochodach lub autobusach, potem przesiadują często przed ekranem telewizora czy komputera. Gdyby to wszystko zsumować, wyszłoby naprawdę niemało godzin. Często zapominamy, że ruch pozwala na utrzymanie ciała w dobrej formie oraz w zdrowiu. Joga doskonale może wypełnić braki ruchu naszych milusińskich. Tego rodzaju aktywność nie tylko wspomaga krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego, stanowi również rodzaj masażu narządów wewnętrznych. Wspomaga usuwanie produktów przemiany materii, rozciąga i uspokaja ciało.
Dla mamy i maluszka - babyjoga

Joga dobra dla dzieciaka
U starszych dzieci joga oddziałuje na siłę, wytrzymałość i elastyczność. Kształtuje prawidłową postawę ciała oraz nawyki oddechowe. Ponadto dodaje energii życiowej, a więc pośrednio pozwala zapobiegać chorobom. Wpływa nie tylko na ciało, lecz również na psychikę dziecka, ucząc je koncentracji oraz radzenia sobie w ten sposób ze stresem.
Pokazując dziecku, jak wykonać dane ćwiczenie, nie musisz być perfekcyjna(-y). Ważne, by wszyscy dobrze się bawili. Należy tylko pamiętać, aby ćwiczenia były wykonywane w różnych pozycjach: siedzącej, stojącej, leżącej.
[-------]
Pomysły na ćwiczenia jogi?
Jogę mogą z powodzeniem ćwiczyć dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-8 lat), potrafią już one opanować elementy samodyscypliny. Dla przedszkolaków ćwiczenia są natomiast formą spontanicznej zabawy. Jak uczyć dziecko wykonywania asan? Na przykład podczas czytania bajek. Wtedy urwis może ulec magicznej przemianie i stać się zwierzęciem bądź drzewem...

Jogę można ćwiczyć całą rodziną w domu. Warto do tego celu wygospodarować specjalną przestrzeń i ćwiczyć systematycznie zawsze rano lub wieczorem. Długość ćwiczeń dostosowujemy do wieku dziecka. Z przedszkolakiem dobrze jest zacząć od 10-15 minut, na każde ćwiczenie przeznaczając od 30 sekund do minuty. Czas ten można wydłużać, gdy maluchy opanują konkretną pozycję.
Każde dziecko jest oczywiście inne, ale lepiej jest zacząć od prostszych i krótszych ćwiczeń, żeby nikogo nie zniechęcić już na starcie.
www.fit.pl
1