Warto zatem świadomie utrwalać w sobie cechę cierpliwości – wzmacniać ją w codziennych sytuacjach. Dzięki temu możemy lepiej kontrolować swoje zachowania, lepiej kształtować relacje z ludźmi, a także – minimalizować negatywne efekty stresu i życia pod presją. Jak tego dokonać?
Ćwicz cierpliwość gdy....
...gdy jakaś osoba szalenie cię irytuje i masz ochotę na nią nawrzeszczeć...
Zanim postąpisz tak jak zwykle – policz do dziesięciu (to naprawdę działa). Możesz też pomyśleć o swoich stopach – jak układają się w bucie, poczuj podeszwy, ułożenie palców stóp. Możesz też przypomnieć sobie sytuację, w której ktoś kiedyś tobie okazał cierpliwość i w myślach podziękować mu za to raz jeszcze. Po takim umysłowym seansie cierpliwości twoja wypowiedź – nawet na bolesną krytykę czy inne oburzające cię zachowanie, będzie spokojniejsza i bardziej przemyślana.
...stoisz w kolejce do kasy....
Albo czekasz w samochodzie na światłach, stoisz w korku, na przystanku czekając na autobus itd.... Zamiast skupiać się na rosnącej agresji i zniecierpliwieniu, wybierz się w podróż w wymarzone miejsce. Wyobraź sobie wakacje na Majorce, zwiedzanie Rzymu, survival w dżungli amazońskiej. To doskonałe ćwiczenie także jeżeli masz dzieci i musisz z nimi czekać – włączcie wyobraźnię, niech każde z was opowie swój wymarzony, idealny wakacyjny dzień.
...gdy projekt nad którym pracujesz wlecze się w nieskończoność...
Brak możliwości dokończenia jakiegoś projektu, choćby z przyczyn zewnętrznych, bywa demotywujące. Zawsze w takich momentach zniechęcenia myśl o tym, ile już dokonałeś. Podsumuj swoje dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia w tym zakresie. Przypomnij je sobie i skup się na tym ile już zrobiłeś, zamiast na tym "ile to jeszcze potrwa".
Cierpliwości nie służy nadmiar kofeiny w diecie i pobudzających dodatków do pożywienia – niektóre barwniki zawarte w produktach spożywczych mogą wzmagać drażliwość i agresję, jak choćby glutaminian czy acesulfam K (pisaliśmy o tym w artykule: Niebezpieczne dodatki do żywności cz. 1 i 2) dlatego zwróć uwagę na w miarę urozmaiconą dietę bogatą w niskoprzetworzone produkty, bez zawartości szkodliwych dodatków. Także niektóre dziedziny aktywności fizycznej wzmacniają cierpliwość – joga, pilates, pływanie, wymagają skupienia w dłuższym okresie czasu i trenują naszą cierpliwość.
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
1