Małe skaleczenia zwykle są niegroźne i wystarczy je przemyć i nakleić plaster. A co zrobić przy poważniejszych urazach? Przypominamy sposoby na wakacyjne kłopoty malucha.
Uszkodzenia skóry
Tak jak skaleczenia i zadrapania mogą ulec zakażeniu. Opatrywanie ran skóry zawsze należy zacząć od ich oczyszczenia, zdezynfekowania i zaklejenia plastrem opatrunkowym albo zabezpieczenia go jałową gazą lub bandażem. Jeśli takie uszkodzenie nastąpiło w wyniku zabawy ze zwierzęciem, a dziecko nie było szczepione przeciw tężcowi, to konieczna jest wizyta u lekarza. W ranie może gromadzić się ropa, a wtedy należy fachowo naciąć skórę i oczyścić miejsce.
Siniaki i guzy
Siniaki powstają w wyniku stłuczeń i upadków: krew z pękniętych naczyń krwionośnych wchodzi pod skórę i zmienia barwę wraz z kolejnymi etapami gojenia. Zmiany na skórze są częstymi towarzyszami naszych ruchliwych pociech, najlepszą receptą są miejscowe, zimne okłady, które zmniejszają krwawienie podskórne i obrzęk. Na początku miejsce po stłuczeniu jest czerwone i nabrzmiałe, następnie lekko opuchnięte i sinoniebieskie a następnie zielonkawe, w zależności od intensywności stłuczenia miejsca.
Uderzenia głowy
Jeśli nasze dziecko uderzy się w głowę, pierwszą pomoc należy uzależnić od stopnia uszczerbku. W przypadku uderzenia z wystąpieniem krwawienia, najlepiej zatamować krwotok, założyć opatrunek i skonsultować się z pediatrą, gdyż w tym przypadku mogą pojawić się objawy dodatkowe: ból głowy, kłopoty z oddychaniem, zaburzenia mowy i świadomości. Jeśli uderzenie było lekkie wystarczy zastosować zimne okłady i odpoczynek..
Skręcenia stawów
Podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportu nie trudno o kontuzję np. skręcenie stawu. Najczęściej takie dolegliwości nie są poważne. Przede wszystkim skręcone miejsce należy ochłodzić (mogą pojawić się obrzęki i siniaki), obolałe miejsce oraz unieruchomić np. opaską uciskową, bandażem elastycznym lub temblakiem w przypadku skręcenia stawu ręki.
Odparzenia i pęcherze
Są typowymi efektami niewygodnego obuwia lub przegrzania w nim stopy. Nogę należy wymoczyć w czystej wodze z dodatkiem soli, następnie nakłuć zdezynfekowaną igłą pęcherz. Gdy tylko pozbędziemy się płynu, należy zakleić miejsce opatrunkiem.
www.fit.pl
1