Fast foody atakują nas zewsząd. Możesz je kupić na rogu ulicy, w knajpie, przydrożnym barze, centrum handlowym lub po prostu nie wysiadając z samochodu. A czy wiesz skąd się wzięły?
Hamburger – już w średniowieczu mongolscy Tatarzy i Bałtowie siekali świeże mięso, dodawali przyprawy i zjadali na surowo. Można więc przyjąć, że to oni częściowo są odpowiedzialni za ten przysmak. Na początku XIV wieku uboższa część społeczeństwa Niemiec idąc wzorem azjatów konsumowała mielone mięso wołowe również z przyprawami. Potrawa ta była szczególnie popularna w Hamburgu, skąd przywędrowała wraz z emigrantami do Anglii w 1888 roku. Doktor J. H. Salisbury, będący ówczesnym autorytetem na wyspach głosił pogląd, że wszelkie siekane potrawy są pożyteczne dla zdrowia i należy je spożywać trzy razy dziennie. Przyczynił się tym samym do popularyzacji tego dania, które zaczęto wzbogacać o dodatki w postaci ketchupu, musztardy oraz innych upodobań. Hamburgera w postaci znanej nam dziś wymyślił w 1904 roku garncarz Fletcher Davis prowadzący także bar w Texasie, serwując go swoim klientom na grzance z dodatkami. Dziś hamburger jest wręcz uznawany za amerykańskie danie narodowe i obowiązkowy gadget w wielu filmach. Doczekał się także wielu mutacji na przykład;
fishburger – zamiast wołowiny dodajemy rybę
cheeseburger – dodajemy do wołowiny plaster sera
chickenburger – zamiast wołowiny dodajemy kurczaka
[-------]
Hot dog – historia jest znacznie krótsza niż jego brata hamburgera, ale również ma swój pocżatek w Niemczech, a konkretnie we Frankfurcie w 1600 roku. Johann Georghehner rzeźnik, wynalazł wąskie i podłużne kiełbaski zwane potocznie w Polsce frankfurterkami. Na zachodzie ich oryginalna nazwa brzmiała dachshund co oznacza jamnika. I znów podobnie jak w przypadku siekanego mięsa chociaż nie przez Anglię, kiełbaski zawędrowały wraz z emigrantami do Ameryki. Za datę narodzin bułki z parówką przyjmuje się 1871 rok, kiedy to w Coney Island Charles Feltman, Niemiec otworzył pierwszą budkę z "dachshundem" w bułce mlecznej. W pierwszym roku działalności sprzedał 3684 bułek. Prawdziwą popularność szybkie danie zdobyło jednak w 1893 roku podczas Wystawy Kolumba. By zaspokoić głód olbrzymiej rzeszy zwiedzających, uruchomiono dziesiątki budek z parówkami. Swój debiut sportowy bułka z parówką miała natomiast na stadionie baseballowym St. Louis Browns. Nazwa hot dog masowo weszła w życie podczas dugiej wojny światowej. Mieszkańcy ameryki nie chcąc posługiwać się niemiecką nazwą dachshund zaczęli nazywać swoje ulubione danie po prostu hot dog, czyli gorący pies.
Frytki – ojczyznę swoją mają w Belgii. Mieszkańcy tego kraju odkryli je w XVII wieku trochę przez przypadek, trochę przez brak ulubionej potrawy, którą były smazone małe rybki. Jednak zimą było o nie cieżko, więc zaradni baskijczykowie wpadli na pomysł by zamiast rybek smazyć pokrojone i obrane ziemniaki w głębokim łoju wołowym. Pierwszy bar z frytkami powstał oczywiście w Belgi w 1857 roku. Do ameryki przywędrowały one wraz z weteranami pierwszej wojny światowej. Ich nazwa wywodzi się prawdopodobnie od francuskiego ( język urzędowy w Belgii) słowa frités (od frire – smażyć).
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
§1. Rekord Grupa Mediowa sp. z o.o., zwana dalej Administratorem udostępnia swoim użytkownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z Forum Internetowego w serwisie www.cozadzien.pl zwanym dalej Forum, w celu zamieszczania komentarzy i opinii na tematy zamieszczonych publikacji oraz związanych z nimi wymianą poglądów i dyskusją.
§2. Dostęp do Forum posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet, którzy korzystają z serwisu www.cozadzien.pl zwani dalej Uczestnikami Forum. W celu zamieszczenia komentarza pod publikacją Uczestnik Forum po zapoznaniu się z treścią Regulaminu Forum wypełnia treść w ramce dostępnej pod publikacją wraz z podpisem. Uczestnik Forum może także wyrażać swoje opinie poprzez głosowanie tzw. „łapkami” pod zamieszczonymi komentarzami, które to głosy zliczane są w sposób automatyczny i aktualizowane przy kolejnych odsłonach strony.
§3. Uczestnik Forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Uczestników Forum na łamach Forum.
§4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem, naruszających prawa osób trzecich, zawierających treści pornograficzne, wulgarnych lub obscenicznych, wzywających do nienawiści rasowej lub wyznaniowej lub etnicznej, naruszających godność człowieka, nawołujących do przemocy czy też propagujących przemoc w świecie rzeczywistym.
§5. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, zawierających hejt, będących pomówieniami czy też celowo obraźliwych, w tym także oskarżeń i opinii szkalujących Administratora oraz naruszających dobre imię jego firmy, mediów, właścicieli i pracowników.
§6. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści zawierających przekazy reklamowe, linki innych serwisów, treści będących reklamą, spamem oraz niezamówioną informacją handlową. Uporczywe zamieszczanie powtarzających się treści pod wieloma publikacjami a także komentarze nie związane w żaden sposób z publikacją i zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji będą traktowane jako spam.
§7. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, o których mowa w par. 4, 5 i 6 Regulaminu Forum a także innych wypowiedzi uznawanych przez niego za uciążliwe, jak również prawo do blokowania uczestnictwa w Forum w stosunku do osób naruszających postanowienia par. 4, 5 i 6 regulaminu. Wydawca może również przekazać pozostające w jego posiadaniu dane Uczestników Forum sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
§8. Administrator prowadzi moderację automatyczną przez system antyspamowy wyposażony dodatkowo w filtr wulgaryzmów, który odpowiada za usuwanie treści zakwalifikowanych do tych kategorii. Moderacja ręczna stosowana jest w wyjątkowych przypadkach po analizie zgłoszeń wynikających z naruszeń par. 4, 5 i 6 oraz pozostałych zapisów regulaminu.
§9. Administrator zastrzega sobie prawo do wyłączenia Forum z treści prowadzonego przez siebie serwisu lub zmianę sposobu dodania komentarza w innych opcjach dostępnych pod ramką wpisu a także wyłączenia możliwości komentowania dla poszczególnych publikacji bez podawania przyczyn takiego działania.
§10. Administrator dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia prawidłowego działania Forum oraz udzieli pomocy w rozwiązywaniu problemów dotyczących jego funkcjonowania.
§11. Uczestnicy Forum poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu Forum.
§12. Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania. Administrator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na stronie www.cozadzien.pl