-
kilka dni przed miesiączką,
-
w czasie jakichkolwiek infekcji czy innych chorób,
-
gdy żyjesz w stresie,
-
kiedy jesteś w ciąży.
Istnieją dwa typy wirusa
- Typ I - atakuje głównie usta, ale może też umiejscowić się wokół nosa, oczu i gdziekolwiek na skórze powyżej pasa.
-
Typ II - upodobał sobie skórę poniżej pępka. Najczęściej pojawia się w okolicy narządów płciowych. Przenoszony jest poprzez kontakty seksualne. Niełatwo go uniknąć, ponieważ można zarazić się w tym okresie, gdy nie ma widocznych zmian na skórze partnera. Pewnym zabezpieczeniem jest prezerwatywa, choć mniej skutecznym niż np. w przypadku AIDS. Jedyna metoda to unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych.
Niekiedy na narządach płciowych umiejscawia się opryszczka typu I, przeniesiona np. w czasie uprawiania seksu oralnego. Na pocieszenie można dodać, że jej objawy są łagodniejsze od tych typu II. Opryszczka narządów płciowych w większości przypadków jest niegroźna, ale zdarzają się wyjątki. Wirus może np. spowodować zapalenie opon mózgowych. U kobiet sprzyja rozwojowi raka szyjki macicy. Niebezpieczny jest też dla pań w ciąży, a raczej dla mającego się urodzić dziecka. Zakażenie w czasie porodu może spowodować u noworodka ślepotę, a nawet śmierć. Jeśli więc jesteś w ciąży i należysz do opryszczkowców typu I, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Gdyby przed porodem pojawiło się owrzodzenie na twoich narządach płciowych, lekarz może zdecydować o wykonaniu cesarskiego cięcia.
Kiedy wirus już cię zaatakuje, nie jesteś w stanie nic zrobić. Możesz jedynie spróbować załagodzić objawy i starać się zapobiec nawrotom choroby.
Jak sobie pomóc?
-
Najlepszym znanym lekiem jest acyklowir, czyli Zovirax, lub Virolex. Jeśli objawy opryszczki są bardzo nasilone, występują liczne owrzodzenia, dotkliwy ból, lekarz może przepisać acyklowir w tabletkach lub zastrzykach. Przy lżejszym przebiegu choroby wystarczy leczenie miejscowe - stosowanie maści z acyklowirem. Zawsze powinnaś mieć ją w domu, aby użyć natychmiast, gdy wystąpią pierwsze objawy (swędzenie, mrowienie, ból). Dzięki temu leczenie będzie trwało krócej nawet o kilka dni, a pęcherzyki szybko przyschną.
-
Dla złagodzenia dolegliwości możesz kąpać się codziennie w wodzie z dodatkiem 6-10 kropli olejku geraniowego, lawendowego lub olejku drzewa herbacianego.
Jeśli nie masz olejku, możesz spróbować nasiadówek w wodzie z solą. W czterech litrach letniej wody rozpuść pół szklanki sody oczyszczonej. Kilka razy dziennie mocz chorą skórę w takim roztworze.
-
Łagodząco działa żel aloesowy - zmniejsza ból i wysusza. Smaruj nim opryszczkę kilka razy dziennie.
-
Do całkowitego wygojenia opryszczki powstrzymaj się od uprawiania seksu.
- Noś tylko bawełnianą bieliznę. Unikaj elastycznych rajstop i obcisłych spodni - brak dostępu powietrza i wilgoć utrudniają gojenie.
Jak zapobiec nawrotom?
- Wzmocnij system odpornościowy organizmu. Bardzo dobrymi preparatami poprawiającymi funkcjonowanie układu immunologicznego są wyciągi z jeżówki, żeń - szenia lub adma (preparat zawierający ekstrakty z wielu roślin).
-
Zażywaj witaminę C i cynk. Przyjmuj codziennie przez sześć tygodni po 250 mg witaminy C i po 15 mg cynku. Badania wykazały, że substancje te chronią przed częstymi nawrotami opryszczki. Jadaj też produkty bogate w te substancje. Najwięcej witaminy C mają cytrusy, kiwi, papryka. Cynk znajduje się w owocach morza, mięsie kurczaka.
-
Wzbogać dietę o pokarmy bogate w lizynę - aminokwas, który hamuje rozmnażanie i rozsiew wirusa opryszczki. Najwięcej lizyny zawiera mleko, soja, fasola i mięso.
- Unikaj argininy - aminokwasu, który z kolei uaktywnia wirusa. Dużo argininy zawierają migdały, orzechy, żelatyna i czekolada.
- atakuje głównie usta, ale może też umiejscowić się wokół nosa, oczu i gdziekolwiek na skórze powyżej pasa
www.fit.pl
1