Migrena, to pulsujący ból o bardzo mocnym nasileniu, głównie w górnych częściach głowy. Bólowi towarzyszą nudności, wymioty, a także nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Migrena ma podłoże genetyczne - jeśli chorował na nią któryś z naszych przodków, może dopaść i nas. Dziedziczona po ojcu ma dużo cięższe objawy niż ta dziedziczona po matce. Najbardziej podatni na migrenę są ludzie wrażliwi, ambitni, perfekcjoniści, nieodporni na stres i nieradzący sobie z rozładowywaniem napięć emocjonalnych.
Ból migrenowy początkowo koncentruje się w okolicy jednego oka lub skroni i nie jest zbyt intensywny. Jeśli jednak nie podejmiemy żadnych kroków, zacznie pulsować i narastać, obejmując połowę głowy, promieniując z centrum za gałką oczną, w czole i skroni.
Nie ma leku, który umożliwiłby nieodwracalne pozbycie się migreny. Terapia sprowadza się do zapobiegania i łagodzenia objawów oraz przerywania ataków choroby.
Co powoduje migrenę?
- zła pogoda,
- zmiany pogody i ciśnienia,
- stres,
- drażniący zapach,
- niewłaściwa dieta,
- za długi lub za krótki sen,
- nieregularne posiłki,
- głód,
- niektóre produkty żywnościowe: czekolada, cytrusy, konserwy, jedzenie chińskie, sery, sosy i zupy w proszku, sztuczne słodziki, alkohol, kawa,
- wahania hormonalne.
Najprostszy sposób na pokonanie migreny, to wzięcie proszka przeciwbólowego i położenie się w ciemnym pokoju na kilka minut z zimnym kompresem na czole. Ważne jest, aby w trakcie tej krótkiej chwili relaksu głęboko oddychać, dotleniając tym samym mózg i przyspieszając działanie środka przeciwbólowego.
Aby zapobiec nawrotom uciążliwych bólów głowy można zapisać się na jogę lub inne ćwiczenia relaksacyjne. Bardzo często przyczyną migreny jest stres i nieumiejętność rozładowywania napięć. Umiejętność rozluźnienia ciała i ducha jest bardzo pomocne przy atakach migreny.
Specjaliści radzą też "migrenikom" ograniczyć spożywanie produktów mlecznych. Nabiał bowiem może przyczynić się do nadprodukcji śluzu w zatokach, które mają wpływ na ciśnienie, co z kolei może prowadzić do migreny.
Warto poznać dekalog migrenika, który pomoże uniknąć częstych bólów głowy.
Dekalog migrenika
1. Regularny rytm pracy i odpoczynku.
2. W dni wolne od pracy nie śpij dłużej niż w pozostałe dni tygodnia.
3. Unikaj nadmiernych wysiłków fizycznych i psychicznych.
4. Jedz o stałych porach, unikając produktów, które mogą wywoływać napady migreny.
5. Ogranicz ilość wypijanej kawy, herbaty oraz zażywanych leków przeciwbólowych.
6. Dbaj o prawidłową postawę ciała.
7. W czasie intensywnej pracy rób przerwy dla rozluźnienia mięśni.
8. Unikaj intensywnego lub pulsującego oświetlenia, hałasu (kino, telewizja) i silnych zapachów.
9. Kobiety powinny być ostrożne w stosowaniu doustnej terapii antykoncepcyjnej.
10. Unikaj sytuacji pobudzających twój błędnik, np. długotrwała jazda samochodem lub pociągiem, podróż statkiem, taniec wirowy, karuzela, huśtawka.
1