Odwodnienie może pojawić się z powodu gorączki, biegunki, wymiotów czy nawet długotrwałej aktywności fizycznej i intensywnego pocenia się. Gdy poziom płynów obniża się do niebezpiecznej granicy organizm włącza alarm i przechodzi w stan najwyższej gotowości. Po czym rozpoznać odwodnienie?
Ciało składa się z wody
Mówi się, że ludzki organizm w dwóch trzecich składa się z wody. Każdego dnia tracimy niewielkie jej ilości (pocenie się, mocz) i uzupełniamy nową dawką płynów. Gdy poziom wody spada poniżej granicy niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu możemy mówić o odwodnieniu. Zwłaszcza latem powinniśmy zwracać uwagę na pierwsze sygnały alarmowe.
Objawy odwodnienia:
- Suchość w ustach – ludzka ślina w 99% składa się z wody. Jeśli jej poziom zaczyna spadać w ustach pojawia się uczucie charakterystycznej suchości.
- Niskie ciśnienie krwi, bóle i zawroty głowy – choć krew jest gęstsza od wody, to składa się z niej aż w 83%. Obrazując, mniejsza ilość wody w organizmie oznacza mniej krwi, co powoduje zmniejszenie ciśnienia, bóle i zawroty głowy, a nawet przyspieszone bicie serca, które swoją pracą musi nadrobić mniejszą ilość krwi.
- Zmęczenie mięśni – tkanka mięśniowa w około 75% składa się z wody, więc gdy w organizmie zaczyna jej brakować, mięśnie są bardziej podatne na zmęczenie.
- Sucha, chłodna skóra – organizm robi co może by uchronić się przed odwodnieniem, zaczyna więc szukać wody, a skóra jest pierwszym awaryjnym zbiornikiem.
- Ospałość i drażliwość – człowiek nie ma siły i ochoty do działania, łatwo wyprowadzić go z równowagi.
- Brak moczu – gdy brakuje wody organizm nie zamierza dodatkowo jej marnować. Jeśli mocz nie pojawia się przez 12 godzin lub jego ilość jest niewielka, a kolor mocno żółty, to znak, że dzieje się coś niedobrego.
Jak nie dopuścić do odwodnienia?
Najlepsza droga do uniknięcia odwodnienia to pozostać nawodnionym. Brzmi banalnie, ale o odpowiednią ilość płynów w organizmie powinniśmy zadbać szczególnie latem. Eksperci zalecają wypijanie minimum 1,5 litra niegazowanej wody dziennie. Uczucie pragnienia można zwalczyć także sokami lub mlekiem kokosowym. Cennym źródłem wody w diecie są również warzywa, owoce oraz napoje mleczne – zadbaj, aby nie zabrakło ich w codziennej diecie
Podczas ćwiczeń warto wybrać jednak napój izotoniczny, który wraz z wodą dostarcza elektrolitów odpowiedzialnych za stałe nawodnienie organizmu,. Przyjmuje się, że na godzinę intensywnego treningu przypada dodatkowy litr płynu, który trzeba uzupełnić.
W czasie upałów warto także unikać napojów alkoholowych, gazowanych oraz kawy i herbaty, które usuwają wodę z organizmu (alkohol i kofeina działają moczopędnie).
1