
Dlaczego się boimy? Poczucie strachu ma chronić nas przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami. Strach sprawia, że reagujemy emocjonalnie, z wyłączeniem rozumu, często w panice, uruchamiając pierwotne instynkty zachowawcze. Lęk ogranicza nasze zachowania, nie bez powodu często używamy określenia „paraliżujący strach” - właśnie tak działa lęk przed porażką - paraliżuje nasz życiowy potencjał.
„Uczymy się odwagi, idąc na przód, kiedy lęk zachęca nas do odwrotu” David Seabury
Historia w dużym skrócie: Ania jest nieśmiałą dziewczyną, która swego czasu unikała publicznych wystąpień. Cicha i spokojna, pracowała z wielkim zaangażowaniem, ale jej pomysły i projekty często przedstawiał ktoś inny (nierzadko przypisując sobie ich autorstwo). Aż miarka się przebrała. Gdy pierwszy raz Ania zabrała głos na zebraniu w pracy przedstawiając swój pomysł, miała nogi z waty, a w gardle zupełnie jej zaschło. Ku swojemu zdziwieniu była wysłuchana, a jej pomysł spotkał się z aprobatą szefa. To był przełom. I choć Ania nadal uważa się nadal za nieśmiałą, potrafi w rzeczowy, odważny sposób zabrać głos na zebraniu, przedstawić swoje zdanie, nawet jeżeli odbiega ono od poglądów grupy. Spytałam ją kiedyś jak tego dokonała. Powiedziała: „Przez miesiąc codziennie wieczorem odbywałam zebranie sama ze sobą w łazience. Ćwiczyłam co mam powiedzieć przed lustrem tak długo, aż przestało mi to sprawiać trudność, aż przekonałam samą siebie, że potrafię.”.
[-------]
Jak radzić sobie z lękiem?
Specjaliściradzą:
1. Czujesz strach? Rób swoje mimo to! To najlepsza metoda na zwalczenie strachu. Jeżeli boisz się, że nie nauczysz się nowego języka – zapisz się na kurs. Odwaga to nie jest brak strachu, to działanie pomimo strachu!
2. Dokształcaj się – Niewiedza rodzi strach, dlatego jeśli np. boisz się latać samolotem, poczytaj trochę o procedurach przez jakie musi przejśc ta maszyna zanim wzbije się w powietrze. Boisz się założyć własną firmę? Zdobądź najpierw wiedzę jak to zrobić, jak wygląda konkurencja, jakie masz szanse na rozwój. Najlepsza metoda na strach to przytłoczyć go wiedzą!
3. Przygotuj się. Zamierzasz poprosić szefa o podwyżkę? Zacznij ćwiczyć przed lustrem bądź z przyjacielem, to co powiesz i sposób w jaki to zrobisz. Im częściej będziesz w ten sposób ćwiczyła, tym bardziej oswoisz się z tą przyszłą sytuacją i strach przestanie ciebie paraliżować.
4. Afirmacje. Temat rzeka, jedni w nie wierzą, inni nie. Jeżeli tobie pomogą pozytywne sformułowania na temat własnej osoby, jeżeli wzmocnią twoją pewność siebie i przebojowość – stosuj je!
5. Wizualizacje. - Wyobraź sobie siebie jak przezwyciężasz strach, jak wykonujesz coś, co napawało się lękiem, np. odmawiasz pozostania w pracy po godzinach.
6. Najgorszy scenariusz – zadaj sobie pytanie jaki jest najgorszy scenariusz rozwoju wydarzeń? Wymyśl najgorsze możliwe rozwiązanie – często takie ćwiczenie pozwala nam na spojrzenie na problem z humorem, na zbagatelizowanie strachu, który nas dotąd ograniczał.
Koniecznie zajrzyj też TUTAJ
Beata Mąkolska
www.fit.pl
1