Jest to dyscyplina dość młoda, w Polsce mało znana, ale rewelacyjnie rozwija się w wielu krajach świata. - powiedziała portalowi FIT.pl podczas targów FIT- EXPO dr Lidia Bomirska, przedstawicielka Speed Badminton Polska. - Dyscyplina narodziła się w Niemczech, gdzie aktualnie jest 6 tysięcy zarejestrowanych zawodników uprawiających speed badmintona. W Polsce jest to kilkanaście osób, które regularnie trenują i starają się startować, w miarę możliwości, we wszelkich turniejach organizowanych na terenie Polski, jak i za granicą.
Jeśli chodzi o powierzchnię, na której można grać. Tutaj nie ma żadnych przeszkód. Grać można zarówno na plaży, na piasku, jak i na trawie. Nie ma żadnych ograniczeń, jedynym jest własna fantazja. We Francji odbywają się nawet turnieje, które rozgrywane są na dachach apartamentowców. Największą zaletą speedmintona jest jego uniwersalność terenowa. Nie potrzebuje kortu, boiska, słupków i siatki. Pole gry można zaimprowizować niemal na każdym odkrytym terenie.

Bardzo ważnym elementem speedbadmintona jest lotka. Jest ona tak skonstruowana, by była odporna na wiatr, co jest jej wielką zaletą. Odległości między polami zawodników są odległościami tenisowymi, a więc wymagają dynamiki i siły, gdyż nie jest łatwo posłać lotkę na odległość 13 metrów – podkreślała Lidia Bomirska. - Szybkość lecącej lotki można porównać do szybkości squasha.
Jeśli ktoś chce podejść profesjonalnie do uprawiania tej dyscypliny wówczas może również zakupić specjalne wyznaczniki pola gry. Boisko do gry składa się z 2 kwadratowych pól o boku długości 18 stóp (5,5 m), oddalonych od siebie o dystans 42 stóp (12,8 m). W przypadku gry deblowej rozgrywka prowadzona jest na podwójnych połączonych polach.
Speed badminton to forma rekreacji, w której zestaw ruchów, angażuje całe ciał, zapewniając możliwość spalenia dużej ilości kalorii. Po 15 minutach takiej intensywnej gry człowiek dostaje solidną porcję ruchu. Jest to sport dostępny dla wszystkich. Najtańszy sprzęt to wydatek rzędu 200 złotych. Najdroższy wykonany z lepszego materiału - z kompozytu karbonowego - to wydatek rzędu 400 złotych.
www.fit.pl
1